• 2019-10-18 09:56:54
  • Justyna

Ozonowanie

Ozon (O3) jest to nietrwała odmiana alotropowa tlenu, która rozkłada się samorzutnie w temperaturze pokojowej do O2 i tlenu atomowego. Ozon jest silnym utleniaczem. Aby powstał ozon potrzebne są szczególne warunki, które zapewniają unikalne rozwiązania wewnątrz urządzenia, jakiego używamy. Cząsteczki ozonu powstają dzięki oddziaływaniu promieniowania ultrafioletowego, które rozbija cząsteczki tlenu i następnie pojedynczy tlen łączy się z podwójna cząsteczką tlenu i powstaje ozon. Podczas tego procesu część promieniowania UV jest pochłaniana.

Magneti Marelli ozonator.jpgUrządzenie Magneti Marelli jakim wykonujemy ozonowanie kabin samochodowych oraz układów klimatyzacji wytwarza ozon O3, w wyniku jonizacji powietrza atmosferycznego. Część ozonu wchodzi w reakcję z wodą, która występuje praktycznie wszędzie na wszystkich powierzchniach, przykładowo również na parowniku w układzie klimatyzacji samochodowej. Dlatego powstają wysoce aktywne chemicznie wolne rodniki wodorotlenowe lub rodniki. W trakcie kolejnych reakcji utleniania związki organiczne podlegają dalszemu utlenianiu w reakcjach wielostopniowych w ramach tworzenia się tzw. organicznych rodników, bakterie i wirusy zostają zniszczone, m.in. poprzez utratę aktywności biologicznej. Pozwala to na kompleksowe usunięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz nieprzyjemnych zapachów.

Ozon naturalny lub generowany jest wysoce czynny chemicznie zabijając bakterie, grzyby i wirusy oraz niebezpieczne utleniacze. Proces odkażania przy użyciu ozonatora zapewnia, że zarazki, pozostałości białek oraz chemiczne substancje zapachowe (substancje organiczne) zgromadzone na filtrze np. katalizatorze absorpcyjnym oraz na innych powierzchniach, zostają utlenione, zniszczone lub zdenaturalizowane.

© Copyright 2024 Netcar SERWIS. Szablon: QuanticaLabs