facebook
Witamy w naszym serwisie!
694 445 139

Bezpiecznie za kółkiem w zimie

O czym warto pamiętać by jeździć bezpiecznie

Bezpiecznie za kółkiem w zimie

Sytuację naszego samochodu przed zimą najlepiej obrazuje powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. „Leczenie” auta w wyniku zaniedbania pewnych elementów przez zimą będzie kosztowniejsze i bardziej czasochłonne od zapobiegania usterkom. A jedynym sposobem na to jest gruntowna kontrola kilku newralgicznych elementów.

Wszechobecna wilgoć, niskie temperatury, sól na drogach... Jazda zimą jest tak wymagająca, że niektórzy nawet zaprzestają jazdy samochodem w tym okresie. Nie musimy jednak decydować się na równie radykalne posunięcia. Wystarczy, że przed zimą odpowiednio zadbamy o nasze auto. Warto w tym celu udać się do serwisu, ponieważ pewne czynności kontrolne wymagają profesjonalnego sprzętu. Jakie?
 
Po pierwsze: płyn i prąd

Przede wszystkim należy sprawdzić akumulator oraz płyn chłodniczy. Niesprawność tego pierwszego skutecznie unieruchomi samochód, zbyt wysoka temperatura zamarzania drugiego pewnej mroźnej nocy może nas narazić na znaczne wydatki.Warto zauważyć, że 2- albo 3-letni akumulator podczas temperatury 0 stopni Celsjusza traci około 20 proc. swojej mocy. Przy -18 stopniach wartość ta rośnie nawet do 50 proc.
Jednocześnie rozrusznik pobiera prąd o natężeniu dwa razy większym. Wobec tego nie powinno dziwić, że zimą akumulator może odmówić współpracy. W serwisie powinniśmy skontrolować jego sprawność oraz ładowanie.

Jeżeli nie mamy pewności, co właściwie znajduje się w naszej chłodnicy, albo jeżeli dawno tego nie sprawdzaliśmy, to przed nadejściem mrozu warto wykonać pomiar temperatury zamarzania płynu. Im starszy i bardziej zanieczyszczony płyn, tym bardziej podatny będzie na zamarzanie. Prawidłowa temperatura krzepliwości wynosi -37 stopni Celsjusza.
 
Nie zapomnij o pozornie mało istotnych elementach

Warto sprawdzić również pozornie błahe elementy, które w zimie mają wpływ na nasze bezpieczeństwo – światła oraz wycieraczki.
  • Podczas wizyty w serwisie przed zimą zaleca się sprawdzenie, czy światła są dobrze ustawione, a więc czy ich wiązka oświetla odpowiedni obszar i nie oślepia innych kierowców. Przy okazji można skontrolować szczelność kloszy reflektorów.
  • Wycieraczki w zimie muszą pracować bez zarzutu – nowe pióra nie są drogim elementem, a ich wymiana jest prosta, warto więc zafundować sobie dobrą widoczność.
  • W serwisie wymienimy też płyn do spryskiwaczy na zimowy – letni płyn do spryskiwaczy szybko zamarznie.
Do kontroli samochodu przed zimą wybierzmy profesjonalny warsztat z fachową obsługą. Warto zwrócić uwagę na sieć First Stop, która ma 75 serwisów na terenie całej Polski. Specjalistom z First Stop możesz powierzyć nie tylko wymianę i dobór opon zimowych, lecz także profesjonalne przechowanie opon letnich czy kompleksowe przygotowanie auta do zimy. Serwis First Stop w najbardziej dogodnej lokalizacji znajdziesz za pomocą prostej wyszukiwarki na www.firststop.pl.
 
Źródło: Firststop
O firmie
Strefa Klienta
Zakupy
Informacje